Czy warto wstawiać rośliny do łazienki bez okna? Pomysły na aranżację wnętrz

Czy warto wstawiać rośliny do łazienki bez okna? Pomysły na aranżację wnętrz

Każda roślina potrzebuje dostępu do światła, dlatego mało kto decyduje się na umieszczenie ich w małej łazience. Wilgotne i przeważnie ciemne pomieszczenie nie sprzyja bowiem rozwojowi niczego, poza niechcianymi grzybami i pleśnią. Są jednak sposoby, które pozwalają wstawiać rośliny do łazienki bez okna, wymagają jednak systematyczności i odrobiny sprytu. Sprawdź, jak ożywić ciemne pomieszczenie, nie wyrządzając szkody roślinom.

Alternatywa dla żywych roślin - sztuczne kwiaty

Nie każdy je lubi, a jednak czasem to jedyne wyjście z sytuacji, z pewnością o wiele bardziej ekologiczne niż cięte kwiaty. Ciemne pomieszczenia, w których nie ma nawet odrobiny światła, nie sprzyjają rozwojowi żywych organizmów. Tymczasem nowoczesne sztuczne kwiaty wyglądają naprawdę imponująco, do złudzenia przypominając te prawdziwe. Możesz wybierać spośród wielu rodzajów i kupić takie rośliny do łazienki bez okna, które zajmą wybraną przez Ciebie przestrzeń, niezależnie do wielkości pomieszczenia i miejsca, które na nie przeznaczysz. Zielone elementy będą współgrać z Twoimi białymi lub czarnymi meblami, bez różnicy czy wybierzesz matowe, czy błyszczące fronty. Lustra mogą odbijać w sobie zielone liście, optycznie powiększając ich ilość nawet w małej łazience.

Rośliny do łazienki bez okna – pomóż im przetrwać!

Jeśli jednak sztuczne kwiaty do Ciebie nie przemawiają, możesz wykazać się sprytem i systematycznością, a to pozwoli ci wstawić żywe rośliny do łazienki bez okna. Wystarczy, że zastosujesz jeden z poniższych sposobów:

- dwie jednakowe rośliny – kub takie same kwiatki, jeden umieść na parapecie w słonecznym pokoju, a drugi w łazience. Raz w tygodniu zamieniaj je miejscami, a z pewnością przetrwają długo, bez szkody dla swojego rozwoju. Nikt, poza Tobą, nie zauważy nawet, co się dzieje,

- sztuczne światło – niektóre rośliny mogą rosnąć przy świetle pochodzącym z żarówki, dlatego chcąc umieścić je w łazience pozbawionej okna, zaopatrz się w energooszczędny system oświetleniowy. Uruchamiaj go na minimum 12 godzin, a Twoje kwiaty powinny poradzić sobie w tych trudnych warunkach. Pamiętaj, by źródło światła znajdowało się jak najbliżej rośliny, jednak nie groziło jej uszkodzeniem czy pożarem łazienki,

- akwarium – to nowoczesne rozwiązanie może Cię zaskoczyć, a jednak łazienka wydaje się idealnym miejsce na umieszczenie rybek i bujnej roślinności. To doskonały sposób na ożywienie pomieszczenia.

Bluszcz poradzi sobie nawet w ciemnym pomieszczeniu!

Decydując się na rośliny do łazienki bez okna, zwróć uwagę na ich rodzaj. Istnieją bowiem takie, które poradzą sobie w trudniejszych warunkach. Jedną z nich jest bluszcz, który potrzebuje jedynie stałego dostępu do wody, by się rozwijać. Światło i świeże powietrze nie są już mu tak niezbędne. Możesz też spróbować z dojrzałą paprotką, zielistką lub skrzydłokwiatem. Gdy zauważysz jakieś niepokojące zmiany, oznacza to, że wybrany przez Ciebie kwiat jednak nie daje sobie rady i konieczne jest jego zastąpienie innym. Warto także poprawić oświetlenie na mocniejsze i zdecydować się na lustra, które będą odbijać promienie świetlne w pomieszczeniu.

Umieszczając w przestrzeni łazienki żywe kwiaty, musisz jednak pamiętać o ich bezpieczeństwie. Rozpylanie lakierów i silnych perfum, a także używanie detergentów do sprzątania może wpłynąć na zielone rośliny i doprowadzić do ich unicestwienia. Dlatego staraj się wszystko robić z umiarem.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl