Czy wiesz na jakiej wysokości odpływ do umywalki powinien się znaleźć?

Czy wiesz na jakiej wysokości odpływ do umywalki powinien się znaleźć?

Umywalka to jeden z najbardziej podstawowych sanitariatów, które znajdziesz niemalże w każdej łazience. Ciężko wyobrazić sobie bez niej codzienne funkcjonowanie, szczególnie poranną toaletę. Dlatego tak istotne jest, aby umieszczona była w komfortowym miejscu, gdzie dostęp do niej będzie łatwy, a użytkowanie wygodne dla każdego domownika. W dzisiejszym artykule odpowiemy na pytanie, na jakiej wysokości odpływ do umywalki powinien być umieszczony, aby była ona funkcjonalna i bezpieczna. Sprawdź nasze porady, a z łatwością zamontujesz wszystkie niezbędne elementy.

Jaka jest optymalna wysokość przy montażu umywalki, aby jej użytkowanie było komfortowe?

Dotychczas umywalki montowano zazwyczaj na wysokości 75-80 cm. Jednak są to wytyczne sprzed kilkudziesięciu lat i obecnie mocno się zdezaktualizowały. Dziś, według norm europejskich, umywalki umieszcza się na wysokości między 85 a 95 cm. Najlepiej, aby była ona dostosowana do wzrostu użytkownika, by mógł swobodnie umyć ręce bez konieczności pochylania się nad umywalką. Normy europejskie uwzględniają średni wzrost dorosłych osób. Pamiętaj również, że na tej wysokości musi się znaleźć górna krawędź umywalki, a umieszczenie odpływu powinno być wprost proporcjonalne, o czym dowiesz się z dalszej lektury tego posta.

Montaż umywalki nablatowej. Na jakiej wysokości umieścić sanitariat?

Jeśli w swojej łazience chcesz umieścić umywalkę nablatową, to jej montaż opiera się na podobnych zasadach jak w przypadku tradycyjnej umywalki. Musisz jedynie uwzględnić umieszczenie blatu, na którym będzie ona zamontowana, co też znacząco nie wpływa na to, na jakiej wysokości powinien się znajdować odpływ. W tym przypadku także górna krawędź umywalki powinna znajdować się na wysokości około 85-90 cm licząc od podłogi. Natomiast blat powinien zostać umocowany trochę niżej. W związku z tym, że większość obecnie sprzedawanych umywalek nablatowych ma wysokość około 10-15 cm, to blat powinien znajdować się na poziomie 75 cm od posadzki.

Na jakiej wysokości odpływ do umywalki powinien się znaleźć?

Kiedy już wiesz, na jakiej wysokości powinna znaleźć się umywalka, to nie sprawi Ci problemu zamontowanie odpływu w odpowiednim miejscu. Musisz też pamiętać o rozmieszczeniu zaworów kątowych, które łączą instalację wodną z baterią. Powinny one znajdować się pod umywalką, nieco nad odpływem. Przyjmuje się, że standardowo odpływ kanalizacji powinien znaleźć się około 50-60 cm nad posadzką. Pamiętaj, że syfon, który łączy umywalkę z odpływem, jest zazwyczaj regulowany, więc możesz go spokojnie dostosować do reszty sprzętu. Dzięki temu umieścisz odpływ od umywalki na odpowiedniej wysokości.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl