Ile kosztuje remont łazienki? Dowiedz się!

Ile kosztuje remont łazienki? Dowiedz się!

Zastanawiasz się, czy zmiany zawsze muszą łączyć się z dużymi wydatkami? Chcesz przeprowadzić kompleksową metamorfozę wnętrza, ale nie wiesz jak i ile to może kosztować? Podpowiemy ci, na co zwrócić uwagę i na czym możesz zaoszczędzić. Koszt remontu łazienki nie musi być wysoki!

Od czego zależą koszty remontu łazienki?

Ostateczny koszt remontu łazienki zależy od wielu czynników. Jeżeli zatrudniasz projektanta wnętrz i ekipę budowlaną musisz liczyć się z większymi wydatkami, niż gdybyś wykonał wszystko własnoręcznie. Zależy też, na jakie materiały wykończeniowe się zdecydujesz i jakie płytki oraz armaturę wybierzesz. Standard wnętrza zdecydowanie wpływa na wysokość rachunków. Żeby łatwiej Ci było gospodarować budżetem remontowym, podziel prognozowane wydatki na dwie części — koszt zakupów i koszt robocizny. Gdy odliczysz koszt robocizny, zobaczysz, na jakie wyposażenie będzie Cię stać, by nie zaciskać zbyt mocno pasa.

Zacznij od planowania

Zanim zabierzesz się stricte za remont, powinieneś mieć wszystko dobrze przemyślane. Rozrysuj łazienkę i zmierz ją. Uwzględnij też rozmiar sprzętu i armatury, którą chcesz tam zmieścić. Nie chcesz mieć na pewno niespodzianki, gdy okaże się, że coś nie pasuje. Nie masz pomysłów na urządzenie łazienki? Możesz skorzystać z usług biura projektowego lub projektanta wnętrz. W zależności od powierzchni i od tego, kto ten projekt wykonuje, cena może wahać się mniej więcej między 200 a 1000 złotych. Osoba, która ma doświadczenie w projektowaniu, zwróci uwagę na detale, które mogą nawet nie wpaść Ci do głowy. Dlatego, jeżeli możesz sobie na to pozwolić, warto zasięgnąć porady u profesjonalisty.

Przezorny zawsze ubezpieczony!

Gdy masz już projekt łazienki, nie rozpędzaj się z pracą! Najpierw koniecznie sprawdź, czy instalacja wodno — kanalizacyjna jest w dobrym stanie. Zatrudnij specjalistę, który upewni się, że jest ona sprawna i nie potrzebuje konserwacji ani wymiany. Najlepiej, jak hydraulik sprawdzi przy pomocy specjalnej kamery, czy rury są drożne. Czy taka wizyta na pewno jest konieczna? Pomyśl, że jeżeli w świeżo wyremontowanej łazience pojawi się usterka, stracisz o wiele więcej pieniędzy. Wizyta hydraulika to koszt około 200 złotych. Ewentualne wymiany instalacji mogą łączyć się ze sporymi kosztami. To jednak uzależnione jest od tego, co należy wymienić.

Prace wstępne, czyli remont czas zacząć

Wyliczając koszt remontu łazienki, nie zapomnij o uwzględnieniu ceny zerwania płytek i demontażu urządzeń sanitarnych. Skuwanie płytek ściennych waha się cenowo między 40 - 60 złotych za metr kwadratowy. Pozbycie się płytek podłogowych jest nieco tańsze. Oscyluje między 25 a 35 złotych za metr kwadratowy. Jeżeli potrzebujesz wykonania wylewki samopoziomującej, powinieneś się nastawić na koszty między 25 a 35 złotych za metr kwadratowy. Gruntowanie ścian jest wyceniane w granicach 5 a 6 złotych za metr kwadratowy. Koszt tego etapu remontu zależy więc po pierwsze od wielkości twojej łazienki. Po drugie od ilości wymaganych korekt pomieszczenia. Jeżeli będziesz w stanie ten etap wykonać sam, możesz zapomnieć o tych wydatkach.

Prace wykończeniowe

Kiedy łazienka jest już w dobrym stanie, czas na układanie płytek. Taka praca może być wyceniana różnie. Im mniejsze płytki ścienne lub gdy tworzą skomplikowany wzór, cena najprawdopodobniej będzie wyższa. Jednak standardowo może to kosztować blisko 80 - 90 złotych za metr kwadratowy. Cena układania płytek podłogowych jest wyższa, może sięgać nawet do 110 złotych. No i na koniec malowanie ścian i sufitów. Powinno się je malować trzykrotnie. Jeżeli nie wymagasz wymyślnych dekoracji, taka usługa będzie Cię kosztować w okolicach 15 złotych za metr kwadratowy.

Urządzenia sanitarne

Koszt urządzeń sanitarnych jest bardzo różny. Wszystko zależy od tego, czy szukasz czegoś ze średniej półki cenowej, czy zależy Ci na wyjątkowej estetyce. Ceny różnych przedmiotów mogą wahać się od kilkuset do kilku tysięcy złotych za sztukę. Zwykła wanna może kosztować w granicach 500 złotych, prysznic około tysiąca. Do obu należy doliczyć cenę baterii, która waha się w granicach 150 - 200 złotych. Koszt toalety to mniej więcej 1000 złotych. Umywalkę można kupić już w granicach 300 - 400 złotych. Oczywiście ceny mogą być odpowiednio większe, jeżeli bierzesz pod uwagę designerskie wnętrza.

Biały montaż – co to takiego?

Biały montaż to nic innego, jak wymiana urządzeń sanitarnych. W zależności od tego, co postanowiliśmy zamontować w środku. Jeżeli chcesz zainstalować w swojej łazience umywalkę, wannę i toaletę, powinieneś przygotować się na wydatek rzędu 500 złotych.

Koszt remontu łazienki może być bardzo zróżnicowany. Wszystko zależy od powierzchni pomieszczenia, które remontujesz, wymaganych napraw i jakości sprzętów, które chcesz nabyć. Minimalny budżet, który przyda się do takiego przedsięwzięcia to 10 tysięcy złotych. Górnej granicy tak naprawdę nie ma. To od Ciebie zależy czy chcesz, żeby twoja łazienka była po prostu schludna i estetyczna, czy ekstrawagancka i niepowtarzalna.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl