Osoby niepełnosprawne na co dzień muszą zmagać się z wieloma ograniczeniami i barierami. Projektując pomieszczenia należy wziąć pod uwagę ich potrzeby. Wystarczy kilka ułatwień, które umożliwią im bezpieczne i samodzielne korzystanie, nie tylko z toalety, ale także innych miejsc. Jak dostosować łazienkę do potrzeb osób niepełnosprawnych? O czym pamiętać przy projektowaniu i urządzaniu wnętrza? Oto kilka praktycznych wskazówek.
Zadbaj o swobodę widzenia i poruszania
Łazienka dla osób niepełnosprawnych powinna być maksymalnie komfortowa. Podczas urządzania pomieszczenia trzeba, pamiętać, żeby zapewnić użytkownikowi jak największą swobodę poruszania i widzenia. Osoba poruszająca się na wózku, nie może ciągle zadzierać głowy, by zobaczyć pokrętła na kranie, czy swoje odbicie w lustrze. Zarówno ceramika, jak i meble łazienkowe powinny być umieszczone na odpowiedniej wysokości. Dla osoby korzystającej z wózka inwalidzkiego najbardziej optymalne będą:
- muszla klozetowa o długości 70 cm (dzięki temu osoba niepełnosprawna będzie mogła swobodnie, sama lub z pomocą bliskich przesiadać się z wózka na muszlę) i jej odległość od posadzki powinna natomiast wynosić ok. 46-48 cm, górna część muszli musi być równa z siedziskiem wózka;
- górna krawędź umywalki, powinna znajdować się ok. 70-80 cm nad podłogą;
- kran powinien być łatwy do uchwycenia.
Zlikwiduj wszystkie bariery
Jak urządzić łazienkę dla osób niepełnosprawnych? Zlikwiduj wszystkie potencjalne
bariery. Takie pomieszczenie musi być pozbawione progów – zarówno tego, przy drzwiach, jak i prysznicowego. Warto zadbać też o większą szerokość drzwi, tak, by można było łatwo wjechać do łazienki wózkiem. Należy także umieścić klamkę oraz włącznik światła na odpowiedniej wysokości, by osoba niepełnosprawna mogła bez niczyjej pomocy sama otworzyć drzwi i oświetlić pomieszczenie.
Bezpieczeństwo to podstawa
Łazienka dla osób niepełnosprawnych powinna być przede wszystkim bezpieczna. Przewidując różne trudności i sytuacje, należy tak urządzić wnętrze, by ochronić osobę z trudnościami ruchowymi, czy słabym wzrokiem przed upadkiem.
Mata antypoślizgowa to absolutnie obowiązkowy element wyposażenia wnętrza. Warto także zamontować uchwyty po dwóch stronach sedesu, umywalki oraz przy wannie lub prysznicu. Dzięki temu osoba z niepełnosprawnością będzie mogła się ich chwycić, gdy straci równowagę. Takie uchwyty ułatwiają także transfer z i na wózek. Dobrym rozwiązaniem są również specjalne krzesełka do wanny lub pod prysznic, które ułatwiają kąpiel.
Nie zapomnij o dobrym oświetleniu
Dobre oświetlenie to podstawa w łazience dla osoby niepełnosprawnej. Jej trudności mogą przecież wynikać ze słabego widzenia. Warto zadbać o to, by wnętrze było jasne, a żarówki dawały dużo światła, ale nie oślepiały. Dobre oświetlenie nie tylko ułatwia korzystanie z łazienki, ale także pomoże zapobiec różnym wypadkom.