Łazienka coraz rzadziej jest postrzegana jako pomieszczenie, służące tylko do zabiegów higienicznych. Często jest miejscem do relaksu, a nawet domowego spa. W obu przypadkach przydaje się w niej wanna, czasem w wersji z prysznicem i ścianką. Jak zabudować wannę, aby wyglądała estetycznie?
Dyskretny urok wanny
Codzienna toaleta to rzadki moment, kiedy możemy poświęcić czas tylko sobie. Podczas gdy rano zwykle bierzemy prysznic, wieczorem możemy sobie pozwolić na dłuższą kąpiel. To dlatego wanny są nadal popularne i montowane nawet w małych pomieszczeniach. Ich bardziej praktyczna wersja obejmuje także armaturę prysznicową i ściankę, która chroni podłogę przed zachlapaniem. W niewielkim mieszkaniu trudno o wannę wolnostojącą, ponieważ zajmuje sporo miejsca. Lepiej wybrać model pod zabudowę. Jak zabudować wannę? Wiele zależy od jej kształtu. Wanna prostokątna jest najprostsza „w obsłudze”, model narożny wymaga już większych umiejętności.
Jak zabudować wannę? Przegląd materiałów
Kupując wyposażenie łazienki, warto już na wstępie określić, jaki element będzie do zabudowy. Pod tym kątem dobiera się później meble. W sklepie Cudna Łazienka łatwo o meble, które kryją np. umywalkę. Wannę można zabudować gotowymi elementami lub stworzyć własną osłonę. Popularne metody obejmują obudowę płytkami, które łatwo utrzymać w czystości. Rzadziej stosuje się drewno, ponieważ chłonie wodę. Godne uwagi są egzotyczne odmiany drewna jak teak, iroko czy merbau. Miłośnicy misternych ozdób mogą stworzyć obudowę mozaikową. Praktycznym rozwiązaniem jest panel z tworzywa, który mocuje się za pomocą specjalnych zatrzasków. Taka lekka osłona jest prosta w montażu.
Montaż gotowej obudowy wanny
Podczas gdy zabudowa przy pomocy płytek lub mozaiki to zadanie dla osoby z dużym doświadczeniem, plastikowe obudowy są prostsze. Jak zabudować wannę gotowym elementem? Wystarczy wybrać osłonę, pasującą do konkretnego modelu wanny. Warunkiem montażu jest doskonałe ustabilizowanie wanny i podłączenie jej do instalacji wodno-kanalizacyjnej. Osłonę dociska się do brzegu wanny, a miejsca stylu zabezpiecza silikonem sanitarnym. W takim wariancie konstrukcja nie sprawia większych problemów wtedy, gdy ze względu na prace hydrauliczne należy z wanny usunąć osłonę.
W przypadku wanny narożnej najlepiej kupić gotową, odpowiednio wyprofilowaną zabudowę. Zdobienie jej glazurą należy poprzedzić dodatkowym gładzeniem powierzchni, aby uzyskać idealny łuk.