Jak zamontować umywalkę? Sprawdź, co musisz wiedzieć, by zrobić to bez pomocy fachowca!

Jak zamontować umywalkę? Sprawdź, co musisz wiedzieć, by zrobić to bez pomocy fachowca!

Montaż umywalki nie należy do szczególnie skomplikowanych wyzwań. W wielu przypadkach z powodzeniem poradzi sobie z nim nawet niedoświadczony majsterkowicz. Takie rozwiązanie pozwala zrezygnować z pomocy fachowca i nieco ograniczyć koszty wykończenia łazienki. Jak zamontować umywalkę? Przedstawiamy podstawowe zasady, które musisz znać, zanim przystąpisz do działania!

Rodzaj umywalki a miejsce jej montażu

Montaż umywalki zależy przede wszystkim od jej rodzaju. Do najpopularniejszych rozwiązań należą elementy mocowane do ściany oraz akcesoria naszafkowe, czyli takie, które osadzane są na blacie. Jak zamontować umywalkę i jakie akcesoria są do tego niezbędne?

Wisząca umywalka ścienna

Wiszące umywalki montuje się na ścianie. Do mocowania najczęściej wykorzystuje się śruby lub kołki rozporowe, które umieszcza się we wcześniej przygotowanych otworach. Jak zamontować umywalkę ścienną? Przede wszystkim należy odpowiednio określić jej pożądaną wysokość. Jeśli pod umywalką ma znaleźć się szafka, warto przystawić ją do ściany i oszacować, ile miejsca powinno zostać pod mocowanym elementem. Jakie akcesoria będą Ci potrzebne do zamontowania wiszącej umywalki? Do wykonania otworów w ścianie będziesz potrzebować poziomicy i wiertarki udarowej. Osadzenie umywalki umożliwią Ci wspomniane śruby i kołki rozporowe. W niektórych modelach zaleca się również wykorzystanie wsporników.

Jak zamontować umywalkę nablatową?

Umywalki nablatowe lub modele wpuszczane w blat montuje się bezpośrednio na szafce, lub blacie. Ich mocowanie jest relatywnie proste. Warto jednak zaznaczyć, że konieczne może być wcześniejsze przygotowanie otworu w blacie. Jak zamontować umywalkę nablatową? Zazwyczaj wykorzystuje się do tego warstwę silikonu. Należy pamiętać, że oba elementy– blat i umywalka powinny zostać dobrze wypoziomowane.

Montaż umywalki – o czym pamiętać?

Istnieje kilka kwestii, o których należy pamiętać bez względu na rodzaj wybranego wyposażenia. Jak zamontować umywalkę, by była komfortowa i funkcjonalna? Przede wszystkim warto dobrze zaplanować wysokość, na jakiej zostanie zamocowany sprzęt. Przemyślenia wymaga także sposób ukrycia lub ekspozycji elementów takich jak syfon – z tego względu najczęściej wybierane są umywalki w zestawie z szafkami, które umożliwiają osłonięcie nieestetycznych rur. Podczas montażu należy również pamiętać o dokładnym uszczelnieniu sprzętów. Najlepiej wykorzystać do tego specjalistyczne silikony, przeznaczone do łazienek. Tego typu preparaty charakteryzują się zwiększoną odpornością na wilgoć.

Zaloguj się
Submit
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Waluty
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl