Kształtowanie łazienkowej przestrzeni wymaga określonego planu i zasad działania, by cel był osiągnięty, a efekt oszałamiający. Bez wątpienia bazą do stworzenia uniwersalnego wnętrza jest jasna łazienka. Dlaczego akurat taka? Jasne odcienie w pomieszczeniu to szerokie pole manewru, jeśli chodzi o aranżację. Amatorzy częstych zmian zgodnie potwierdzą, że to samo wnętrze może być eleganckie, a po drobnej zmianie stać się swojskie i romantyczne.
Jasna łazienka — zalety wyboru
Dlaczego warto wprowadzić jasny koloryt w łazienkowym wnętrzu? Lista jest długa, a na samym jej czele znajduje się optyczne powiększenie metrażu. Jak to działa? Rozbielone odcienie oszukują rzeczywistość. Pomieszczenie zaaranżowane z udziałem jasnych barw wydaje się większe niż faktycznie jest. Niewiele osób dysponuje salonem kąpielowym — zazwyczaj łazienki w naszych mieszkaniach cechuje więc niewielka powierzchnia. Co więcej, jasne odcienie są o wiele bardziej optymistyczne i pozytywne, niż wersje ciemne. Łazienka tego typu jest uniwersalnym wnętrzem, które zawsze będzie stylowe i modne. Stanowi też bazę do tworzenia mniejszych bądź większych modernizacji. Do rozbielonych barw pasuje właściwie wszystko, dzięki czemu bez trudu zaprojektujesz efektowne pomieszczenie.
Który styl wybierzesz? Jasna łazienka w wielu odsłonach
Dodatkowym atutem łazienek komponowanych w jasnych barwach jest to, że stanowią one fundament do stworzenia wybranego stylu. Jasne odcienie „nie przeszkadzają” w budowaniu konkretnych nurtów. Tego typu baza umożliwi urządzenie łazienki w stylu nowoczesnym, klasycznym, rustykalnym lub glamour. Mogą do tego posłużyć zarówno meble, jak i armatura i dodatki, np. w postaci tekstyliów. Wprowadzenie drewna stworzy styl skandynawski, a lustro w aluminiowej ramie nawiąże do stylu industrialnego. Jeśli pasjonuje Cię tematyka glamour, postaw na ozdobne akcesoria i wykończenie w tej formie. Wprowadzenie srebra i złota to dobry pomysł, by uzyskać olśniewający efekt. Możesz też zdecydować się jedynie na akcenty bądź detale, które zainicjują wybraną konwencję. Błyszczące niuanse nadadzą całości pożądanego rezultatu.
Nie tylko biel
Gdy słyszysz sformułowanie „jasna łazienka”, przed oczami pojawia nam się obraz wnętrza zaaranżowanego w bieli. Ten kolor rzeczywiście należy do grupy jasnych, jednak nie on jedyny. W większości łazienkowych przestrzeni chętnie korzystamy z potencjału bieli. Jasna łazienka nie musi być jednolita i monotonna, a przede wszystkim, nie musi być cała na biało! Podczas projektowania warto rozważyć również inne warianty kolorystyczne. Weź pod uwagę beże, szarości lub jasne pastelowe barwy. Stawianie wszystkiego na jedną kartę może znudzić. Jasny kolor stanowi bazę całej aranżacji. Zestaw go z innymi kolorami i zróżnicuj materiały — dzięki temu zyskasz indywidualny charakter łazienki.
Jasna łazienka kontra meble
Nie da się ukryć, że w każdej łazience to właśnie meble zajmują największą powierzchnię. W łazienkowym wnętrzu nie może przecież zabraknąć funkcjonalnych szafek czy regałów. Meble pozwalają na uporządkowanie przyborów kosmetycznych i artykułów higienicznych. Pojemne szafki i praktyczne regały to wygodne schowki, z których korzystamy na co dzień. Dlatego istotne jest, by starannie zaplanować każdy szczegół, formę i usytuowanie mebli. Jakie modele nadadzą się do jasnej łazienki?
Możesz postawić na klasyczne, ponadczasowe formy szafek. Sprawdź wersję pod umywalkę z trzema szufladami z serii FOCUS. Wygodne regały są wyposażone w system cichego domyku. Każdy mebel zachwyca praktycznymi rozwiązaniami i nieskomplikowanym wykończeniem. Alternatywą dla klasycznej prostoty będzie ekskluzywna szafka łazienkowa w białym kolorze. Model posiada efektowne wstawki i blat w barwie wenge. Wariant OLIMPIA tworzy prestiż, który z kolei nawiązuje do stylu glamour. Taką konwencję prezentują również meble z kolekcji COBRA, gdzie głębokie frezy frontów układają się w kształt romboidalny. Co więcej, uchwyty są precyzyjnie wyszlifowane w kryształowy kształt.
Jaką armaturę łazienkową wybrać?
Wybór umywalki, baterii czy innych elementów armatury łazienkowej wcale nie jest prostą sprawą. Każde z nich ma przecież ogromny wpływ na odbiór całego pomieszczenia. Zatem, czym kierować się podczas podejmowania decyzji? Przede wszystkim pamiętaj o relacji mebel-umywalka. Gdy wybierzesz zestaw złożony z szafki i dedykowanej umywalki, problem znika. Jednak, gdy dobierasz obydwa elementy osobno, zastanów się, jaki efekt chcesz osiągnąć. Świetną opcją są umywalki dolomitowe, które sprawdzą się w każdym gospodarstwie domowym. Dolomit jest materiałem, z którego można odlać dowolny kształt. Jaki kolor powinna mieć umywalka w jasnej łazience? Wbrew pozorom, odpowiedź sama się nie narzuca. Jeśli stawiasz na meble w bieli, bez przeszkód możesz zdecydować się na umywalkę w... czerni! Zaszalej w myśl zasady kontrastu i stwórz niebanalne połączenie. Dobrym posunięciem będzie wykorzystanie modelu marki Clever.
Dodatki, które kształtują przestrzeń
Posadzki i ściany gotowe, meble, sanitariaty i armatura wybrane. Kluczem do stworzenia nowoczesnej, jasnej łazienki będzie dobranie odpowiednich dodatków. Jakie elementy wpiszą się w ten typ wnętrza? Zdecydowanie postaw na efektowne lustro, którego przecież nie możesz pominąć. Do jasnych kompozycji pasuje model w stylu skandynawskim, czyli lustro w drewnianej ramie. Nieco bardziej nowoczesny wydźwięk będzie miał egzemplarz w srebrnej ramie aluminiowej. Wyłącznie od Ciebie zależy, jak będziesz operować dodatkami. Oprócz luster nowoczesny klimat stworzą ręczniki w zdecydowanych barwach. Znów przydaje się tutaj zasada kontrastu. Jasna posadzka, kafle czy meble chętnie idą w parze z tekstyliami i dekoracjami w wyraźnych kolorach. Podczas aranżacji ważne są nawet najmniejsze detale. Zwracaj uwagę na półki, oświetlenie czy łazienkowe dywaniki. Tylko w ten sposób osiągniesz efekt, o jakim marzysz. Powodzenia!