Łazienka z oknem - czy taki patent ma w ogólę rację bytu?

Łazienka z oknem - czy taki patent ma w ogólę rację bytu?

 

W ostatnich latach budownictwo mieszkaniowe zaczęło czerpać z trendów panujących w Europie Zachodniej. Coraz rzadziej widzimy nieestetyczne osiedla zaprojektowane bez krzty gustu i wyczucia. Oczywiście, dalej możesz się spotkać z wszechobecnym betonem, ale to się zmienia i naturalne światło, zieleń i przewiewność coraz pewniej rozpychają się łokciami.

Tendencje panujące w wielkich projektach mają przełożenie do wyglądu wnętrz domów i mieszkań. Zapewne zwróciłeś uwagę, że Polacy chętniej inwestują w zielone ściany, duże okna i otwarte przestrzenie. Dlatego też, już od dobrych kilku lat, łazienka z oknem nie jest niczym nadzwyczajnym, choć takie połączenie wzbudza słuszne wątpliwości. W tym tekście postaramy się rozebrać ten temat na czynniki pierwsze i odpowiedzieć sobie, czy warto iść za tą modą. 

Dlaczego łazienki nie miały okien?

Łazienka z oknem to dość niepraktyczne rozwiązanie z punktu widzenia projektów starego typu. Kiedyś to pomieszczenie ukrywano w wewnętrznej części mieszkań i domów. Jak pewnie pamiętasz, bardzo często towarzyszyła jej tak zwana ślepa kuchnia. Takie połączenie pozwoliło zaoszczędzić miejsce projektantom wnętrz i udostępnić większy dostęp do światła dziennego w salonie sypialni czy gabinecie. Łazienka bez okna to także dobry pomysł ze względu na prywatność. Przy takim rozwiązaniu po prostu czujesz się komfortowo.

Czy są jakieś argumenty za łazienką z oknem?

Jeżeli postawilibyśmy kropkę tutaj i zakończylibyśmy ten tekst taką argumentacją, można by stwierdzić, że łazienka z oknem nie jest najlepszym pomysłem. Jednak, jeżeli zestawimy to z panującymi trendami, to okaże się, że może być wręcz przeciwnie. Bazując na naszym doświadczeniu i licznych rozmowach z klientami, widzimy, że jest całkiem spora lista argumentów za takim pomysłem.

Czas podarować pomieszczeniom trochę słońca

Podstawowym argumentem za oknem w łazience jest dopuszczenie do tego pomieszczenia światła dziennego. Osoby bardziej oszczędne stwierdzą, że to świetny pomysł, bo nie będzie konieczności marnowania prądu podczas dnia. Z drugiej strony mamy wszystkie osoby, które doceniają dostęp do naturalnego światła. Ono naturalnie pobudza organizm, pozytywnie nastraja z rana i, oczywiście, ułatwia zrobienie makijażu i odpowiedni dobór kolorów.

Czas otworzyć się na świeżość - dlaczego warto mieć okno w łazience?

Kolejny argument za oknem w łazience jest dość prozaiczny. Dostęp świeżego powietrza poprawia wentylację tego pomieszczenia, a co za tym idzie - całego domu. Dodatkowe okno zawsze jest mile widziane, zwłaszcza w dobie szczelnych konstrukcji, zatrzymujących ciepło wewnątrz.

Okno w łazience to dodatkowa przestrzeń dla kwiatów

Umieszczając okno w łazience, zyskasz także dodatkową przestrzeń na nowe rośliny domowe. Pamiętaj, że nie wszystkie kwiaty wymagają pełnego słońca i ciągłego nasłonecznienia. Wiele z nich lubuje się w miejscach nieco zacienionych i spokojnych. Dokładnie tak bywa w większości tego typu pomieszczeń. Ponadto, zwróć uwagę na atut łazienki. Jest to jedyne pomieszczenie, w którym temperatura jest zwykle wyższa, a wilgotność osiąga poziom, który jest nie do uzyskania w salonie czy sypialni. Wiele gatunków wprost kocha takie warunki. A będziesz je mógł dodatkowo ustawić na szafce pod umywalkę w czarnym macie z serii Cobra, albo na wiszącym regale łazienkowym z tej samej linii.

Pomaga usunąć wilgotność z pomieszczenia - technika jest za takim rozwiązaniem

Okno w łazience to korzystne rozwiązanie także z uwagi na techniczne aspekty wentylacji pomieszczenia. To nie tylko więcej świeżości, ale także odprowadzanie wilgotności i utrzymywanie wyższego poziomu higieny. Oczywiście, w takim pomieszczeniu musi znajdować się komin wentylacyjny, ale okno to dodatkowy atut, który szybko docenisz. Wymiana powietrza zmniejsza szansę na pojawienie się grzybów na ścianie. To także dobrze przeciwdziała rozprzestrzenianiu się plagi rybików, które są obecne w niemal każdej łazience. Te niewielkie stworzenia źle znoszą przesuszanie, a żeby taki efekt uzyskać, wystarczy zostawić otwarty lufcik na noc.

Okno w łazience dobrze wygląda - to atut dla wnętrza i elewacji

Z naszego doświadczenia wynika, że okno w łazience to dodatek, który po prostu dobrze wygląda. Ten detal poprawia wygląd elewacji i nadaje odpowiedniego wyglądu całej bryle. Jest to plus dla pomieszczenia, które wygląda na zamknięte i klaustrofobiczne. Oczywiście, są to argumenty oparte na indywidualnych preferencjach, więc kwestie estetyczne oceń według własnego uznania.

Okno w łazience to szansa na obszerny salon - jaki to ma wpływ na cały projekt?

Umieszczenie okna w łazience jest równoznaczne z ulokowaniem tego pomieszczenia na ścianie zewnętrznej domu czy mieszkania. Pociąga to za sobą konsekwencje dotyczące całej nieruchomości. Dzięki takiemu podziałowi powierzchni, zwykle uzyskasz obszerny i otwarty salon, który wypełni większą Twojego apartamentu. Da Ci to poczucie przestrzeni. Dodatkowo, tego typu rozwiązanie sprawi, że będzie on posiadał więcej okien i to nada mu odpowiedniego doświetlenia. Z całą pewnością będzie to wizytówka Twojego domu.

Jak ograniczyć negatywny wpływ okna w łazience na komfort?

Kwestie projektowe umieszczenia okna w łazience mamy opracowane. Dzięki przesunięciu jej na ścianę zewnętrzną, pozwolisz sobie na piękny i otwarty salon. Jedyne kwestie, które pozostały nierozwiązane, to temat komfortu korzystania. Mamy świadomość, że okno w łazience może być niepraktyczne. Wystarczy jednak umieszczenie na szybie folii mlecznej, by zachować efekt wpadania światła, a przy tym całkowicie uniemożliwić spojrzenie przez nie do środka. Jeżeli taki pomysł nie przypadł Ci do gustu ze względów estetycznych, możesz rozważyć użycie rolet rzymskich, zasłon lub żaluzji. Dzięki nim uzyskasz to samo, zmieni się jedynie przedmiot i wygląd pomieszczenia.

Nietypowe rozwiązania - gdy rolety to nie jest pomysł dla ciebie

Ciekawym rozwiązaniem może być zasłona, ważne jest jednak to, żeby nie pochłania zbytnio wilgotności. Jeżeli masz więcej czasu, to możesz zasłonić okno w łazience także od zewnątrz. Znamy kilka przypadków, gdy właściciel obsadził rabatkę bezpośrednio pod łazienką, by, z pomocą roślin pnących, zasłonić okno w łazience przed wścibskimi spojrzeniami.

Mieć czy nie mieć? Oto jest pytanie

Jak zapewne widzisz, wiele jest argumentów za i przeciw okna w łazience. Decydujący głos posiadasz ty i właśnie od Twojego gustu zależy, jak podejdziesz do takiego rozwiązania. Mamy nadzieję, że dobrze przepracowaliśmy ten temat dla Ciebie i te rady pomogą Ci podjąć decyzję.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl