Na jakiej wysokości należy zamontować umywalkę?

Na jakiej wysokości należy zamontować umywalkę?

Wiele osób przy urządzaniu łazienki skupia się na kolorze, czy designie mebli, zapominając o rzeczach, które zapewniają komfort użytkowania. Jednym z takich parametrów jest wysokość umywalki. Optymalnie dobrana pozwoli umyć ręce i twarz w wygodnej pozycji oraz zapobiegnie nadmiernemu rozchlapywaniu się wody. Myślisz o montażu umywalki? Dowiedz się jaka wysokość będzie dla ciebie najwygodniejsza.

Czy jest jakaś optymalna wysokość umywalki?

Przez wiele lat projektanci i budowlańcy podawali, że optymalna wysokość umywalki wynosi 75-80 cm. Kilka lat temu pojawiły się europejskie wytyczne, które mówią, że umywalki powinny być montowane na wysokości 85-95 cm, liczone od posadzki do górnej krawędzi umywalki. Standardy, standardami, ale obecnie projektanci przy wyznaczaniu wysokości zlewu w łazience biorą pod uwagę wzrost osób, które będą korzystać z toalety. Wśród użytkowników jest osoba o „niestandardowych wymiarach”? Powiedz o tym projektantowi, który weźmie to pod uwagę przy projektowaniu wnętrza i wyznaczy odpowiednią wysokość umywalki.

Wysokość umywalki dla dzieci i osób niepełnosprawnych

Masz dzieci? Wśród twoich bliskich jest osoba, która porusza się na wózku? Pamiętaj, żeby dostosować do niej wysokość umywalki. Jak to zrobić? Nie ma sensu montować oddzielnej umywalki dla dziecka, ponieważ maluch rośnie i

nisko zainstalowana umywalka będzie dla niego za kilka miesięcy nieodpowiednia. Kup dla swojej pociechy specjalny podnóżek, na którym, kiedy stanie, będzie mogła swobodnie umyć ręce.

Co z osobami, które poruszają się na wózku? Możesz dostosować wysokość umywalki do potrzeb osoby niepełnosprawnej, możesz też zamontować ją na wysokości, którą zalecają normy europejskie. Wszystko zależy od wzrostu osoby, która porusza się na wózku. Przy montażu zlewu w łazience dla osoby niepełnosprawnej trzeba koniecznie pamiętać, żeby maksymalnie wysunąć zlew łazienkowy. Wygospodarowane w ten sposób miejsce jest potrzebne, po to by zmieściły się tam nogi i wózek. W przeciwnym wypadku osoba niepełnosprawna, po prostu nie dosięgnie do umywalki.

Co z umywalkami nablatowymi?

Bardzo modnym trendem jest zakup umywalki nablatowej, która jak sama nazwa mówi, stoi na szafce łazienkowej. Jaka powinna być wysokość umywalki nablatowej? Wytyczne europejskie do tego rodzaju zlewów łazienkowych wynoszą tyle samo co do innych, czyli 85-95 cm, dlatego blat powinien być zamontowany na wysokości, która została pomniejszona o wymiary umywalki. Zlew łazienkowy ma wysokość 10 cm, zatem blat powinien zostać przytwierdzony na wysokości ok. 75 cm.

Zaloguj się
Submit
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Waluty
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl