Jaką baterię umywalkową wybrać?

Jaką baterię umywalkową wybrać?

Jaką baterię umywalkową wybrać?

Bateria umywalkowa to niezwykle ważna część armatury. Stojąca, natynkowa, podtynkowa, z jednym lub dwoma kurkami – to tylko niektóre z licznych propozycji oferowanych przez producentów baterii umywalkowych. A Ty, na którą opcję się zdecydujesz? Postawisz na klasykę czy jednak wybierzesz nowoczesność i minimalizm?

Bateria umywalkowa – funkcjonalność i jakość wykonania

Armatura łazienkowa to skład poszczególnych elementów, których nie może zabraknąć w żadnej łazience, pokoju kąpielowym czy domowym SPA. Wnoszą one do aranżacji pomieszczenia odrobiny blasku i elegancji. Czarne, chromowane, a może złote? Do wyboru, do koloru! Każdy znajdzie idealną dla siebie baterię umywalkową. Bateria łazienkowa to element armatury, który jest najczęściej użytkowany. Powinien być zatem odporny na wszelkie uszkodzenia mechaniczne, zarysowania, wilgoć i nieustannie zmieniającą się temperaturę w pomieszczeniu. Dodatkowym plusem będzie łatwość czyszczenia i pielęgnacji baterii łazienkowej. Powinna być ona wykonana z najwyższej jakości materiałów, które zapobiegną przeciekaniu i zagwarantują szczelność baterii. Nawet niewielkie niedociągnięcia, które mają miejsce w przypadku tanich baterii umywalkowych, doprowadzają do szybkiego gromadzenia się kamienia i pleśni. Po pewnym czasie, takie przeciekanie może nawet doprowadzić do zalania łazienki. A tego przecież nikt nie chce.

Najlepsza bateria umywalkowa

Urządzając łazienkę, zapewne każdy chce postawić na elementy, które przypadną mu do gustu i nie nadszarpną jego budżetu finansowego. Przy wyborze baterii umywalkowej, nie tylko warto zwrócić uwagę na to, w jakim stylu została ona wykonana. Oczywiście powinna idealnie współgrać z resztą pomieszczenia, ale również spełniać kilka podstawowych zasad. Jakich? Przede wszystkim należy ją dobrze dopasować do wybranej umywalki. Złe dopasowanie baterii umywalkowej może doprowadzić do nieprawidłowej pozycji przy myciu rąk, twarzy czy zębów oraz do rozchlapywania się wody po podłodze czy blacie szafki pod umywalkę. Nikt zapewne nie marzy o ciągłym ścieraniu kałuży, która powstała przy wykonywaniu codziennych czynności.

Na co należy zwrócić uwagę podczas wyboru baterii umywalkowej?

Bateria umywalkowa składa się z kilku elementów, z których każdy należy wziąć pod uwagę. Można do nich zaliczyć:

  • wylewkę,
  • korpus,
  • perlator,
  • kurki,
  • głowicę.

Wylewka w baterii umywalkowej to poziomy element, z którego wypływa woda. Wylewka może być stała bądź ruchoma. Zdecydowanie wygodniejszą opcją jest ruchomość tego elementu baterii. Pozwala na kontrolowanie miejsca, w które spływa wody. W stałej wylewce strumień wody leci w jeden punkt bez możliwości ukierunkowania. Korpus to z kolei element odpowiadający za podtrzymanie wylewki w baterii łazienkowej. To stojący element pionowy, do którego podpina się wężyki doprowadzające wodę. Jeżeli decydujesz się na podtynkową baterię umywalkową, korpus jest ukryty w ścianie pod płytkami lub farbą. Perlator to sitko umieszczone na końcu wylewki w baterii umywalkowej. Służy do napowietrzania strumienia wody. Perlatory najnowszej generacji są w stanie znacząco obniżyć poziom zużycia wody. Wybór baterii łazienkowej w znacznej mierze jest również uzależniony od jej kurka. Dwa uchwyty, a może jeden? Która opcja będzie dla Ciebie bardziej odpowiednia? Jednoelementowy kurek, nazywany często również mieszaczem, pozwala na mieszanie ciepłej i zimnej wody. Dwa uchwyty natomiast obsługują raz ciepłą, raz zimną wodę. Głowica to najważniejszy element tworzący baterię umywalkową. To właśnie od niej zależy szczelności baterii oraz czas jej użytkowania. Zależy Ci na długoletnim korzystaniu z jednej baterii umywalkowej? Unikaj takich modeli, których głowice wykonano z plastiku bądź innego, nietrwałego tworzywa sztucznego. Postaw na głowicę ceramiczną – taka z pewnością zostanie z Tobą na długie lata.

Rodzaje baterii umywalkowych

Baterie umywalkowe produkuje się obecnie w różnych kolorach i fasonach. Można wybrać takie, które pasują swoim designem do łazienki urządzonej w loftowym stylu. Można również postawić na modele wpisujące się w styl boho, klasyczny czy antyczny. Każda z baterii łazienkowych została bowiem zaprojektowana w taki sposób, by każdy mógł znaleźć dla siebie model najbardziej zbliżony do własnych oczekiwań i wyobrażeń o baterii łazienkowej. Ze względu na sposób montażu baterie umywalkowe można podzielić na:

  • stojące/sztorcowe/wolnostojące,
  • ścienne podtynkowe,
  • ścienne natynkowe.

Baterie stojące, inaczej określane mianem sztorcowych, to najpopularniejszy rodzaj baterii umywalkowych o pionowym korpusie mającym różnorodne wysokości. To idealna opcja dla osób, które do swojej łazienki wybrały umywalki nablatowe. Baterie stojące montuje się na rancie umywalki bądź na blacie szafki pod umywalkę. Można wyróżnić wśród nich jedną ciekawą opcję, która jest bardzo rzadko spotykanym zjawiskiem. Mowa o bateriach wielootworowych. To opcja skierowana przede wszystkim do osób, które lubią eleganckie, proste wnętrza. Baterie wolnostojące dodają bowiem charakteru i przywodzą na myśl luksusowe łazienki w hotelach. Baterie umywalkowe ścienne podtynkowe to coraz bardziej popularny rodzaj armatury łazienkowej. Idealnie sprawdzi się zarówno w nowoczesnych, minimalistycznych przestrzeniach, jak i klasycznych pomieszczeniach. Element montażowy pozwalający na przyłączenie wody oraz głowicę montuje się w ścianie w taki sposób, by zewnętrznymi elementami baterii łazienkowej były tylko wylewka oraz mieszacz wody. To opcja skierowana do zdecydowanych osób, które jeszcze przed położeniem płytek, są pewne takiego rodzaju baterii umywalkowej. Baterie ścienne natynkowe to propozycja przyłączona bezpośrednio do instalacji. Pozwala na zachowanie nienaruszonej estetyki umywalki oraz pozwala na zagospodarowanie jej przestrzeni na pojemnik na szczoteczki czy mydelniczkę. Podobnie jak bateria ścienna podtynkowa, bateria ścienna natynkowa wymaga przemyślenia jeszcze przed rozpoczęciem układania płytek na ścianach.

Niecodzienne rodzaje baterii umywalkowych

Baterie umywalkowe występują również w dość niecodziennych formach. Jakie rodzaje tego elementu wyposażenia łazienki można jeszcze wyróżnić?

  • baterie umywalkowe samozamykające,
  • baterie elektroniczne,
  • baterie ze sterownikiem elektronicznym,
  • baterie „joystick”.

Baterie umywalkowe samozamykające charakteryzują się tym, że ich włączenie wymaga ingerencji, jednak sytuacja inaczej wygląda w przypadku zamknięcia obiegu wody. Po kilkudziesięciu sekundach, bateria samozamykająca po prostu wyłącza strumień, co pozwala na znaczne zaoszczędzenie wody. To opcja skierowana do osób stawiających na nieskazitelną czystość oraz dbających o ochronę środowiska. Bateria zapobiega kontaktowi ze znajdującymi się na niej zarazkami. Baterie umywalkowe elektroniczne posiadają specjalny czujnik podczerwieni. Rejestruje on bowiem obecność dłoni człowieka. Pozwala to na automatyczne włączanie oraz wyłączanie przepływu wody. To niezwykle higieniczna oraz ekonomiczna opcja. To doskonała propozycja dla osób stawiających na minimalistyczne, proste formy, które idealnie wkomponują się w elegancką łazienkę. W zależności od modelu elektronicznej baterii umywalkowej, temperaturę wody można ustawiać przy pomocy ukrytego uchwytu bądź pilota. Baterie ze sterownikiem elektronicznym, oprócz eleganckiej, klasycznej wylewki, posiadają elektroniczny sterownik pozwalający na kontrolę wody. Ciśnienie można regulować przy pomocy klawiszy minus oraz plus, a temperaturę dzięki przekręcaniu przycisków. To opcja dla osób, które lubią nowoczesność. Baterie „joystick” to opcja, która nie posiada typowego kurka. Zastąpiono go eleganckim „joystickiem”. Zapewnia to zwiększenie komfortu w łazience oraz dodaje jej charakteru i niesztampowości. Wystarczy delikatny nacisk, by woda zaczęła lecieć. Jej temperaturę ustawia się dzięki uchwytowi w poziomie, a ciśnienie – w pionie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl