Meble łazienkowe - jakie rozwiązania dla osób z niepełnosprawnościami?

Meble łazienkowe - jakie rozwiązania dla osób z niepełnosprawnościami?

Meble łazienkowe - jakie rozwiązania dla osób z niepełnosprawnościami?

W dzisiejszych czasach, kiedy dbałość o komfort życia osób z niepełnosprawnościami jest coraz bardziej popularna, projektowanie łazienek z myślą o ich potrzebach staje się coraz bardziej istotne. Jednym z najważniejszych elementów takiej łazienki są meble łazienkowe, które powinny być dostosowane do indywidualnych potrzeb każdej osoby z niepełnosprawnościami. W tym artykule przedstawimy kilka rozwiązań meblowych, które ułatwią codzienne funkcjonowanie w łazience.

  1. Meble pod umywalkę z niskim blatem

Osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich często mają ograniczoną możliwość dotarcia do umywalki. Dlatego też meble łazienkowe pod umywalkę z niskim blatem są idealnym rozwiązaniem, pozwalającym na wygodne korzystanie z łazienki. Taki blat powinien znajdować się na wysokości około 70 cm, aby osoby siedzące na wózku inwalidzkim mogły swobodnie sięgnąć do niego.

  1. Meble łazienkowe z uchwytami

Meble łazienkowe z uchwytami są idealnym rozwiązaniem dla osób z ograniczeniami ruchowymi, które mają trudności z otwarciem szuflad i drzwi. Uchwyty powinny być dobrze widoczne, łatwe w uchwyceniu i zapewniać pewny chwyt, nawet osobom z ograniczeniami ruchowymi w dłoniach.

  1. Meble łazienkowe z systemem soft-close

System soft-close to rozwiązanie, które zapewni łagodne i ciche zamykanie szuflad i drzwi mebli łazienkowych. Dzięki temu unikniemy hałasu i drgań, które mogą być uciążliwe dla osób o wrażliwym słuchu lub z zaburzeniami neurologicznymi.

  1. Meble łazienkowe z podłogowym montażem

Montaż mebli łazienkowych na podłodze to rozwiązanie, które zwiększa przestrzeń pomiędzy podłogą a dolną krawędzią mebli, ułatwiając przemieszczanie się w łazience osobom na wózkach inwalidzkich. Dodatkowo, taka konstrukcja mebli łazienkowych pozwala na łatwe utrzymanie higieny pod nimi.

  1. Meble łazienkowe z uchylnymi półkami

Osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich często mają ograniczone możliwości sięgnięcia do górnych półek mebli łazienkowych. Dlatego też meble z uchylnymi półkami są doskonałym rozwiązaniem, które pozwala na łatwe i bezpieczne korzystanie 

z półkami na wyższych poziomach. Dzięki uchylnym półkom, osoba z niepełnosprawnościami może bezpiecznie przechowywać potrzebne rzeczy na wyższych poziomach i łatwo do nich sięgać.

  1. Meble łazienkowe z szerokimi szufladami

Szerokie szuflady to idealne rozwiązanie dla osób z niepełnosprawnościami, które potrzebują większej przestrzeni do przechowywania swoich rzeczy. Dzięki nim, łatwiej jest zorganizować rzeczy w łazience i szybciej je znaleźć.

  1. Meble łazienkowe z odpornymi na wilgoć materiałami

Meble łazienkowe muszą być odporne na wilgoć, aby przetrwać w wilgotnym środowisku łazienki. Dlatego też warto wybierać meble z materiałów, które są odporne na wilgoć i łatwe w utrzymaniu czystości, takie jak tworzywo sztuczne, laminat lub ceramika.

Podsumowanie

Meble łazienkowe dla osób z niepełnosprawnościami powinny być dostosowane do indywidualnych potrzeb każdej osoby. Powinny być łatwe w użyciu, funkcjonalne i dostosowane do wymagań osób z ograniczeniami ruchowymi. Warto wybierać meble z materiałów odporne na wilgoć, łatwe w utrzymaniu czystości oraz z systemami ułatwiającymi ich użytkowanie, takimi jak soft-close czy uchwyty. Dzięki temu, osoby z niepełnosprawnościami będą mogły cieszyć się pełnym komfortem użytkowania swojej łazienki.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl