Projekt łazienki krok po kroku, jak zrobić?

Projekt łazienki krok po kroku, jak zrobić?

Projekt łazienki wymaga zwrócenia szczególnej uwagi na funkcjonalność oraz ergonomię pomieszczenia. Ceramika, wanna bądź prysznic, armatura łazienkowa, marmur, beton lub drewno – to tylko niektóre z wielkiego wyboru możliwości. Na czym najbardziej należy się skupić podczas projektowania łazienki?

Projektowanie łazienki – na co zwrócić uwagę?

Planujesz remont wysłużonej łazienki? A może wprowadzasz się do nowego mieszkania i chcesz stworzyć prywatne małe SPA? Trafiłeś w idealne miejsce. Projekt łazienki powinien skupić się przede wszystkim na trzech najważniejszych cechach:

  • funkcjonalności ,
  • nieskazitelnym wyglądzie,
  • przestronności.

Łazienka to pomieszczenie, które odgrywa jedną z najbardziej istotnych ról w domowym zaciszu. Dlatego też jej projekt wymaga odpowiedniego przygotowania, zaplanowania swojego budżetu oraz zdecydowania się na konkretny styl, w którym ma być urządzony pokój kąpielowy. Profesjonalne zaplanowanie łazienki powinno zapewnić domownikom:

  • wieczorny relaks w wannie lub pod prysznicem, w zależności od preferencji,
  • rozluźnienie i regenerację po ciężkim dniu,
  • szybką i sprawną poranną toaletę.

Projekt łazienki krok po kroku

Zaprojektowanie łazienki może wydawać się naprawdę banalnym przedsięwzięciem. Przecież to zaledwie kilka metrów kwadratowych pomieszczenia, w którym trzeba umieścić niewiele sprzętów i szafek. Nic bardziej mylnego! Zachowanie odpowiedniej estetyki oraz zadbanie o ergonomię to nie lada wyzwanie. Jak zatem zaplanować łazienkę krok po kroku? Za chwilę się tego dowiesz!

Krok I: Metraż łazienki oraz kosztorys

Pierwsze zadanie, które należy wykonać to dokładne obliczenie metrażu pomieszczenia. W łazience nie tylko należy umieścić armaturę czy postawić meble. Trzeba przede wszystkim kupić odpowiednią ilość płytek, farby i innych materiałów, które mają stworzyć klimat domowego SPA. To właśnie na tym etapie należy określić dokładny budżet, który można przeznaczyć na łazienkę marzeń. Jeżeli łazienka jest częścią dość starego budynku, nie wolno zapomnieć o instalacji wodno-kanalizacyjnej i elektrycznej. Ich wymiana może pochłonąć znaczną część budżetu. Należy również doliczyć do kosztorysu kwotę za dodatkowe materiały w przypadku zniszczenia ich pierwotnej wersji. Budżet na remont łazienki to również stawka, którą trzeba zapłacić ekipie budowlanej.

Komfort i funkcjonalność łazienki

Przed wyborem materiałów oraz innych elementów niezbędnych do wyposażenia łazienki, należy poznać kilka istotnych zasad projektowania stosowanych przez architektów:

  • miejsce pozwalające na swobodne korzystanie ze sprzętów: 100x70 cm w przypadku wanny,80x90 cm przy prysznicu, 100x70 cm przed umywalką i 60x80 cm przed sedesem,
  • prawidłowa odległość umywalki od prostopadłej ściany to 30 cm, sedesu 20 cm, a bidetu 30 cm,
  • umywalka powinna być zawieszona na wysokości 75-85 cm od podłogi,
  • jeśli łazienka jest mała, należy dopasować do jej wnętrza odpowiednią pralkę, np. taką, którą ładuje się od góry.

Krok II: wanna czy prysznic?

Wanna czy prysznic? To pytanie, które pojawia się przy każdym projekcie łazienki. Duże znaczenie odgrywa tutaj wielkość pomieszczenia oraz jego kształt. Optymalne wymiary łazienki, w której zmieściłaby się zarówno pralka, jak i wanna to 5,5 metra kwadratowego. Jeżeli marzymy o domowym SPA, a łazienka ma min. 7 metrów, można postawić na wolnostojącą wannę o dowolnym kształcie, a prysznic oddzielić od niej ścianką działową. W średniej wielkości łazienki, w której połowa domowników chce wannę, a druga połowa prysznic, można pójść na kompromis i zdecydować się na wannę ze szklanym parawanem, który pozwoli na różną formę kąpieli. Praktycznym rozwiązaniem w bardzo wąskiej łazience jest zainstalowanie prysznica typu walk-in. Optycznie powiększy on wnętrze oraz nada mu charakteru i nowoczesności. Nawet w najbardziej nieustawnej łazience zmieści się prysznic walk-in o wymiarach 80x100 cm.

Krok III: Wybór mebli łazienkowych, ceramiki i armatury

Projekt łazienki powinien zawierać przede wszystkim elementy, które są w naszym guście. Można wesprzeć się różnego rodzaju poradnikami, wybrać się do sklepów budowlanych i obejrzeć gotowe aranżacje pomieszczenia czy zlecić projekt łazienki architektowi wnętrz. Jeżeli jednak nasz budżet nie jest wystarczający na to, by pomieściła się w nim również stawka dla projektanta, należy przede wszystkim pamiętać o spójności poszczególnych elementów. Lubisz wnętrza w stylu industrialnym? Postaw na dużo betonu, czarną armaturę, np. umywalkę dolomitową Clever, okrągłe lustro, prysznic walk-in oraz metalowe regały, które zastąpią klasyczne szafki łazienkowe. Marzy Ci się łazienka w stylu glamour? Zdecyduj się wówczas na marmurowe płytki, dużo złotych dodatków oraz eleganckiego błysku. Możesz również postawić na granat. A może pokój kąpielowy w stylu boho? Niezbędne będzie wtedy drewno, np. pod postacią szafki pod umywalkę Fokus z naturalnego dębu, dużo zieleni, naturalnych materiałów, takich jak żyrandol ze sznurka czy ratanowe półki.

Krok IV: Wykończenie ścian/podłogi i oświetlenie

W sklepach budowlanych pojawia się coraz więcej nowych propozycji płytek ceramicznych. Ich estetyka przyciąga wzrok i zachwyca niebanalnymi wzorami. Można wybierać spośród tysięcy płyt wielkoformatowych o matowym i połyskującym wykończeniu. Imitacja kamienia, marmuru, drewna, betonu, blachy, a może różnorodne zdobienia geometryczne? To Ty o tym decydujesz! Możesz też zdecydować się na płytki winylowe, panele bądź farby przeznaczone do łazienki. A co z oświetleniem? Tutaj pole do popisu jest równie wielkie. Można wybrać oświetlenie górne, boczne, ledy czy halogeny. Umieszczenie? Dowolne. Nie ma sensu ściśle trzymać się tego, co widzimy w projektach bądź w sklepach budowalnych. Lepiej rozplanować to w taki sposób, by było spójne z naszą łazienką marzeń.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium