Umywalki dolomitowe czy ceramiczne – które są lepsze?
Umywalki w dzisiejszych czasach cechują się nie tylko funkcjonalnością, ale także pięknym wyglądem. Wyznaczają trendy tak samo, jak reszta mebli łazienkowych. Możemy wyróżnić dwa podstawowe typy umywalek: dolomitowe i ceramiczne. Czym się od siebie różnią i którą z nich najlepiej wybrać?
Umywalki dolomitowe – nowoczesny design
Kiedy zastanawiamy się, czy lepsza okaże się umywalka dolomitowa czy umywalka ceramiczna, warto rozważyć, na czym najbardziej nam zależy. Dolomit jest bardzo nowoczesnym materiałem, który umożliwia wykonanie umywalki o dowolnym kształcie. Króluje w łazienkach umeblowanych w światowym, nowoczesnym stylu. Materiał pozwala na odlanie geometrycznych, bardzo precyzyjnych kształtów. Dolomit jest również niezwykle gładki i przyjemny w dotyku. Umywalka dolomitowa pozwoli na odrobinę luksusu we własnym domu.
Niestety dolomit nie jest zbyt odporny na działanie mocnych detergentów. Oczywiście możemy spokojnie myć zęby, ręce czy prać ręcznie: nasza umywalka z pewnością na tym nie ucierpi. Dolomit sprawdzi się przez to w większości gospodarstw domowych. Jest to natomiast gorsza opcja w przypadku wyposażania firm lub miejsc publicznych, które są często dezynfekowane za pomocą silnych detergentów. W przypadku tego typu łazienek lepszą opcją okaże się ceramika.
Umywalka ceramiczna – wytrzymałość niezmienna z upływem lat
Umywalki ceramiczne towarzyszą nam od pokoleń. Niezwykle trwałe i wytrzymałe, sprawdzają się świetnie nawet w najcięższych warunkach. Są również odporne na działanie mocnych detergentów i środków myjących. W procesie produkcji są szkliwione, dzięki czemu zyskują odporność nawet na najbardziej żrące substancje. Niegroźna im także rdza i działanie wilgoci. Niestety dość łatwo je zarysować lub potłuc.
Umywalki ceramiczne to budżetowe rozwiązanie; nie oznacza to jednak, że brak im klasy. Wykonane w klasycznych, pięknych kształtach, o barwie nieskazitelnej bieli – upiększą każdą łazienkę. Ceramika może być wykorzystana także w przypadku mebli o geometrycznych, nietypowych kształtach. Obecne możliwości pozwalają na stworzenie umywalek ceramicznych o cienkich krawędziach i pięknym wyglądzie. Pojawiają się również nowe wersje kolorystyczne ceramiki: np. czerń zamiast klasycznej bieli.
Jak dopasować umywalkę do mebli łazienkowych?
Na szczęście dzięki tematycznym kolekcjom, nie musimy obawiać się komplikacji. Obecnie odchodzi się od tworzenia szafek pod umywalkę pod wymiar umywalki – po co to robić, skoro możemy stworzyć i umywalkę, i szafkę z jednej kolekcji! Meble łazienkowe z tej samej kolekcji współgrają ze sobą kształtem, wykończeniem i kolorystyką. Szafki pod umywalki nablatowe są wykrojone specjalnie pod stworzone dla nich umywalki.
Dolomit jest zazwyczaj wykorzystywany w kolekcjach nowoczesnych, pełnych charakteru. Ich doskonały kształt można zobaczyć np. w serii mebli łazienkowych Argento, gdzie obły kształt umywalki doskonale połączył się z drewnianym wykończeniem i kontrastowymi kolorami.
Umywalki ceramiczne możemy z kolei spotkać w kolekcjach, które zachowały klasyczne kształty. Klasyka nie oznacza jednak nudy. Idealnym przykładem jest kolekcja mebli łazienkowych Elegante. Meble o drewnianym wykończeniu są pełne charakteru, a zarazem – proste w formie. Do klasycznego, prostokątnego kształtu idealnie dopasowuje się tutaj klasyczna umywalka ceramiczna.