Jednym z najważniejszych pomieszczeń w domu bez wątpienia jest łazienka. Istotny jest nie tylko jak najwyższy komfort jej użytkowania, ale i jej estetyczne, piękne wnętrze. Na szczęście, te cechy da się połączyć nawet na małej przestrzeni! Dzisiaj przedstawiamy pomysły na nowoczesną łazienkę w bloku. Czytając dalej, z pewnością znajdziesz najlepszą opcję dla siebie.
Nowoczesna łazienka w bloku – jak znaleźć najlepsze rozwiązanie?
Urządzenie małej łazienki jest ogromnym wyzwaniem. Ogranicza cię nie tylko metraż. Konieczny będzie także podział rozwiązań na obowiązkowe oraz opcjonalne. Z pewnością musi znaleźć się w niej umywalka, toaleta oraz wanna lub kabina prysznicowa. Dodatkowo, jeśli zostanie ci nieco wolnej przestrzeni, możesz pomyśleć o pralce, suszarce lub koszu na bieliznę. Jak więc zabrać się za remont, żeby nie zwariować?
Grunt to odpowiedni plan – dosłownie i w przenośni. Nawet mocno ograniczony metraż można odpowiednio wykorzystać. Korzystając z planu pomieszczenia, możesz do skutku sprawdzać nowe rozwiązania. Tworząc projekt warto pamiętać o kilku rzeczach:
- pozostaw przestrzeń pomiędzy umywalką, sedesem i prysznicem/wanną (bez tego nie będziesz mógł się swobodnie poruszać),
- spróbuj szukać rozwiązań, które spełnią kilka funkcji jednocześnie, np. szafka z wbudowaną umywalką,
- pamiętaj, że na małej przestrzeni kierowanie się zasadą „im więcej, tym lepiej” zdecydowanie się nie sprawdzi.
Optyczne powiększenie przestrzeni – 3 najskuteczniejsze sposoby
Każdą przestrzeń można powiększyć optycznie, o ile wie się jak! Zawsze najważniejsze jest pierwsze wrażenie. Styl nowoczesnej łazienki jest przesądzony już przy wyborze glazury. Na małym metrażu powinieneś unikać ciemnych barw na wszystkich ścianach, grubych faktur oraz dużych, wyrazistych wzorów. Na co warto się więc zdecydować?
Pierwszym rozwiązaniem jest imitacja betonu. Surowe wnętrze jest zarazem nowoczesne, jak i eleganckie. Powłoka polimerowo-cementowa okazuje się niesamowicie skuteczna przy optycznym powiększeniu małego pomieszczenia. Świetnie wygląda z połączeniem płytek ściennych w stonowanych odcieniach.
Tutaj pojawia się drugie rozwiązanie – wybierając kafelki do łazienki, połóż je tylko do określonej wysokości. Dzięki temu łazienka nie będzie wydawała się „zamknięta”. Na twoją korzyść zadziała dodatkowo pokrycie części pomieszczenia wodoodporną tapetą (małe wzory!) lub farbą o chłodnych barwach.
Coraz popularniejsze w aranżacji łazienki okazuje się także wykorzystanie luster. Choć w praktycznie każdej łazience znajduje się mniejsze lustro, decydując się na zwierciadło zajmujące większą część ściany, wnętrze wizualnie się powiększy. Jest to jednocześnie funkcjonalne i przyjemne dla oka rozwiązanie.
Wanna czy prysznic? Zalety i wady obu rozwiązań
Choć jedno i drugie ma swoje plusy i minusy, zdecydowanie lepszym wyborem na mały metraż łazienki jest prysznic. Ma on zdecydowanie więcej dobrych stron. Możesz maksymalnie zaoszczędzić miejsce, decydując się na prysznic typu walk in. Jest to opcja bez brodzika, z odpływem liniowym w posadzce. Będzie to zarazem praktyczne, stylowe, jak i nowoczesne rozwiązanie. Korzystając z prysznica oszczędzasz wodę oraz czas, jaki przeznaczasz na kąpiel. Minusów jest niewiele, jednak są dość spore. Utrzymanie kabiny w czystości (zwłaszcza tej transparentnej) może okazać się problematyczne. Zawsze pozostają na niej smugi od wody i mydła, dlatego należy myć ją regularnie. Prysznic może okazać się niepraktyczny, kiedy w mieszkaniu są małe dzieci. Wtedy wygodniejsza będzie wanna.
Wanna jest świetnym rozwiązaniem dla osób lubiących się zrelaksować. Zadbasz o niej zarówno o siebie i swój komfort, jak i o wygodną kąpiel swojego dziecka. Ogromną zaletą wanny jest to, że dużo łatwiej jest ją wyczyścić – brud nie osadza się tak szybko, jak w kabinie prysznicowej. Ma ona jednak większe wady. Przede wszystkim, zajmuje dużo więcej miejsca. Jeśli więc zależy ci na zaoszczędzeniu metrażu, może to nie być dobry wybór. Co więcej, na kąpiel tracisz dużo więcej czasu. Wanna nie będzie również wskazana, jeśli chcesz oszczędzać wodę.
Kolory są ważniejsze niż może się wydawać
Powszechnie wiadomo, że jasne kolory optycznie powiększają dane pomieszczenie. Dodatkowo biel jest kolorem nowoczesnym, który kojarzy się z czystością oraz higieną. Z tego właśnie powodu kolor ten jest tak bardzo popularny przy projektowaniu łazienki. Dzięki połączeniu jasnych ścian, umywalki i mebli, małe wnętrze wydaje się dużo bardziej przestronne.
Nie każdy jednak przepada za jasnymi odcieniami. Ciemne barwy również mogą zostać świetnie zaaranżowane, nie zmniejszając optycznie łazienki. Decydując się na pomalowanie na ciemny kolor jednej lub dwóch ścian, możemy uzyskać pożądany efekt. Dobrym pomysłem jest także wykorzystanie drewnianego wykończenia ścian lub dodanie jaśniejszej podłogi. Będzie się ona wyróżniać i nieco przełamie ponurą kolorystykę.
W kolorystyce nie ma więc ograniczeń. Warto jednak pokusić się o chłodniejsze barwy. To właśnie one w magiczny sposób nadają mniejszym pomieszczeniom przestronnego wyglądu. Pamiętaj również, że w każdym przypadku ważne będzie dobre oświetlenie. Pozwoli rozjaśnić całe pomieszczenie, dzięki czemu będzie wyglądać funkcjonalnie i estetycznie.
Dekoracje łazienkowe
Łazienki w blokach mieszkaniowych zazwyczaj nie posiadają okien. Z tego powodu wszystkie dekoracje, którymi ozdobisz pomieszczenie, od razu będą rzucać się w oczy. Warto zadbać więc, by stworzyły przyjemną dla oka całość. Przy skromnym metrażu postaw na dyskretne dodatki. Może być to na przykład lustro w eleganckiej ramie, małe obrazy łazienkowe lub drobne roślinki.
Również dbając o przechowywanie kosmetyków w łazience, możesz pokusić się o stylowe meble. Połączenie np. oldschoolowej szafki w ciekawym kolorze z surową bielą ścian może okazać się strzałem w dziesiątkę.
Pamiętaj, by nie przesadzić z dekoracjami. W niewielkiej przestrzeni mniej znaczy więcej!